Hidroponik tarım, topraksız  bir ortamda bitki yetiştirmekte kullanılan bir yöntemdir. Bitkiler ihtiyaçları olan besin elementlerini toprak yerine bitkinin ihtiyacı olan minerallerin özel olarak hazırlandığı besin solüsyonundan karşılarlar. Bu nedenle, bitkiler toprak ortamda yaptıkları gibi besin maddelerini bulmaya çalışmak yerine, besin elementlerini kolay bir şekilde doğrudan bu solüsyondan alabilirler.

Hidroponik Tarımda, bitkileri ve bitkilerin kök sistemlerini desteklemek için genellikle kum, turba, vermikülit, perlit, hindistan cevizi (cocopeat), kaya yünü veya genleştirilmiş kil agregası gibi yetiştirme ortamları kullanılır. Ancak şu unutulmamalıdır; yetiştirme ortamının kendisi bir besin kaynağı değildir.

2. Neden hidroponik yetiştiricilik?

Hidroponik yetiştiricilik kolaydır, profesyonel seraların yanı sıra balkonunuzda ve terasınızda da yapabileceğiniz bir tarım metodu olmasının yanında sağlıklı bitkiler yetiştirmek açısından da iyi bir yöntemdir. Bir çok faydası bulunmaktadır. Kısaca bir kaçına değinecek olursak;

  • Bitkiler toprakta yetiştirilmelerinin aksine yaklaşık % 50 daha hızlı büyürler, çünkü besin elementlerine ve suya daha kolay ulaşırlar.
  • Kapalı bir alanda 365 gün yetiştiricilik mümkündür.
  • Bitki toprakla bulaşık olmadığı için hastalık ve zararlı riski daha azdır.
  • Besin maddelerine kolay ulaşabildiğinden birbirine girmiş kök yapmazlar, kökler birbirine girmeden büyüyebilirler.
  • Evinizin, ofisinizin ya da restoran gibi bir işletmenizin bahçesi olmasa dahi suni ışık altında bir oda ya da garajda bile yetiştiricilik yapmak mümkündür.
  • Toprakta yetiştiriciliğin aksine çapa yapmak ya da yabancı ot ile savaşmak zorunda kalmazsınız.
  • Bitkiler için seçeceğiniz en iyi ortam ve besin elementleri ile verimi artırmak sizin elinizde olacaktır.